Wordpress популярна система
Деякі потенційні клієнти одразу звертаються з розумінням що вони хочуть та на якій системі, але це рідкість або нав'язана думка знайомих. Досить часто бажаною системою бачать саме Wordpress. Це не погано і не дивно, адже вона дуже популярна. Якщо у вас невеликий стартап або базовий корпоративний сайт, WordPress стане чудовим рішенням. Він ідеально підходить для простих проєктів, особливо якщо вас майже повністю влаштовує готовий шаблон чи рішення на основі конструктора. Але ... не все так легко як може здатися - саме про це ми більш детально розпишемо далі.
Проблеми з оновленнями
Wordpress - безкоштовна CMS яка підтримується та постійно оновлюється, і це круто! Більшість сайтів мають велику кількість плагінів, які можуть бути основою структури проєкту, розширяти або надавати основний функціонал на сайті - їх також потрібно оновлювати своєчасно.
Але що буде якщо команда відмовиться від підтримки свого плагіну або його оновлення? І тут починається “карнавал”. Так, наприклад, Custom Field Suite - чудове рішення, яке розширює функціонал багатьох сайтів своїми можливостями додавати кастомні поля для різних типів записів. Але розробники перестали підтримувати цей плагін і його видалили з офіційного сайту. Усі проєкти, які використовували цей плагін, довелося або адаптувати під новий, або повністю відмовитися від нього, прописавши всі необхідні поля вручну в коді. Це займає більше часу й обходиться дорожче.
Платні плагіни
Бажаєте зекономити гроші та час? Плагіни вам допоможуть, і так вважають не тільки замовники, але і розробники. Деякі функції дійсно простіше та швидше реалізувати через плагін - навіщо вигадували велосипед. Наприклад, додавання мультимовності може зайняти понад тиждень і коштувати дорого. Набагато простіше плагіном розширити можливості Wordpress. Але не забувайте, кожен рік потрібно платити за його підтримку, бо все якісне коштує нормальних грошей… А додайте сюди ще вартість інших плагінів: в результаті можна до 300 - 500 доларів витрачати на ліцензії кожного року.
Залежні від розробників плагіни
Цей пункт пов'язаний із розділом “проблеми з оновленням”, але він більше про те, що ви не зможете самостійно оновити плагін у коді у разі виникнення проблем із безпекою чи інших збоїв. Це може призвести до складнощів при наступному оновленні всієї системи або інших плагінів. На будь-якій системі плагіни залежні від розробників, але вордпрес - це як чистий лист який розширюється не бібліотеками або залежностями, а плагінами. Якщо порівнювати з фреймворками, то там пакети не такі чутливі й мають менше конфліктів між собою. І не думайте що просте вимкнення автоматичного оновлення вам допоможе: у кращому разі без збоїв все працюватиме лише один-два роки.
Конфлікти плагінів
Це не часта проблема, але буває і так. Ви додали новий плагін для сео, а він не вміє будувати карту сайту під вашу мультимовність. Тут починаються складності й ви вирішуєте додати ще третій плагін, який окремо генерує карту, сайт починає тупити, і вам рекомендують додати плагіни кешування і так далі. Думаю зрозуміло до чого це йде.
Проблеми безпеки
Не закриті логи, конфіги, не оновлені плагіни, відкриті права для файлів - і це все залежить не тільки від розробників вашого сайту, а і від розробників плагінів які ви додаєте до свого сайту.
Питання досить легко вирішити за допомогою додаткового плагіну безпеки, наприклад Wordfence, але знову ми приходимо до нового додаткового плагіну. А ще окремо, рекомендую, одразу додавати cloudflare та не світити ваш айпішник сайту, тоді проблем виникнути не повинно.
Хаос коду
Часто проєкт переходить від одних розробників до інших. Хтось може додати кастомні поля в коді, наступний розробник допрацює їх через плагін та зручний інтерфейс, комусь простіше написати нову функцію, а комусь знайомі хуки … Це все результат різноманітних можливих підходів до розробки, різного рівня програмістів та відношення до проєкту. Через декілька років ваш сайт може бути досить складним для доопрацювання або працювати повільно. І звісно до цього всього з'явиться розробник який зафіналить все конструктором Elementor для посадкової сторінки, куди вам потрібно буде лити трафік через деякий час. Не погано, коли є стільки можливостей, але потім сайт складно приводити до ладу або підтримувати.
Складність заміни дизайну або шаблону
З попереднього пункту стає зрозумілим, що це все не тільки складно підтримувати, а й оновлювати сам шаблон сайту (дизайн). Відсутність строгих відокремлень типу логіки або правильної архітектури може викликати проблеми в майбутньому. Простіше буде зробити новий проєкт та шаблон, ніж оновити старий. Але це не відноситься до простих, невеличких блогів або односторінкових сайтів.
Масштабованість проєкту - можлива пастка
Ми декілька годин обговорювали з потенційним клієнтом новий проєкт для логістичної компанії, але відмова була з нашого боку, що досить не типово! Після двох годин розмов про те, що таке Wordpress і які можуть бути складності, замовник все ж наполягав на ньому через обмежений бюджет. Але фінальним пунктом виявився особистий кабінет клієнтів та працівників, який потрібно синхронізувати з системами обліку, CRM, та системами контролю за вантажем і водіями. Звісно це реально допрацювати на Wordpress, але як потім підтримувати та масштабувати коли якийсь плагін проти спаму видасть білий екран… Звісно ми запропонували варіант фреймворку, але бюджет не підійшов, тому вже можливо хтось інший будує цю страшну машину на Wordpress.
Висновок
Досить швидко та просто зробити легкий сайт на Wordpress. Додайте туди трохи плагінів, не бійтеся самостійно щось підправити в Elementor - мільйони розробників вам завжди допоможуть. Хочете щось більш масштабне та довготривале ніж лендінг або блог - забувайте про Wordpress та починайте дивитися в бік фреймворків або інших систем.